ميزان رضايت مشتريان از کيفيت خودروهاي کشور

شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران اعلام کرد ميزان رضايت مشتريان از کيفيت خودروهاي کشور
۲۵ دی ۱۳۹۵ | ساعت ۰۳:۱۰
ميزان رضايت مشتريان از کيفيت خودروهاي کشور

شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران اعلام کرد

ميزان رضايت مشتريان از کيفيت خودروهاي کشور

گروه خودرو- شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران در تازه ترين ارزيابي خود ، ميزان رضايت مشتريان از کيفيت خودروهاي کشور را بررسي و نتايج آن را در قالب گزارشي منتشر کرده است.

سه شنبه 3 اسفند
اين گزارش در شرايطي منتشر شده که طبق آن، MVM مدل 110، پژو 206 صندوق‌دار، مگان، نيو سراتو، سوناتا و بي‌ام‌و X3، در گروه‌هاي قيمتي خود بيشترين رضايت مشتريان را در مقايسه با ساير خودروها به‌دست آورده‌اند. همچنين ميانگين کلي ميزان رضايتمندي مشتريان از خودروهاي سواري کشور، از هزار، عدد 638 است.
اندازه‌گيري رضايت مشتريان از كيفيت خودروهاي سواري، براي پنجمين دوره متوالي از سوي شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران منتشر شده و در اين تحقيق ، 48 خودروي سواري داخلي و وارداتي از 12 شرکت عرضه‌کننده در شش ماه نخست امسال، مورد ارزيابي قرار گرفته‌اند.
اين شرکت براي انجام تحقيقات خود، از روش‏هاي به روز و علمي و با لحاظ خطاي نمونه‌گيري و فاصله اطمينان معين، استفاده کرده و در مجموع با 34هزار و 328 نفر از خريداران خودروهاي سواري، در مورد كيفيت اوليه محصول مصاحبه انجام داده است. در مدل طراحي شده جهت سنجش رضايت مشتريان از كيفيت خودرو ، پنج شاخص اصلي «بدنه»، «مجموعه نيرومحركه و سوخت‌رساني»، «مجموعه تعليق و انتقال قدرت»، «ايمني» و «تهويه مطبوع و وسايل برقي» در قالب 28 خصوصيت مورد نظرسنجي قرار گرفته است. شرکت بازرسي براي اين ارزيابي، 48خودرو موردنظر را در شش گروه قيمتي دسته‌بندي و خودروهاي هر گروه را بر اساس امتيازي که در قالب رضايتمندي مشتريان به‌دست آورده‌اند، رتبه بندي کرده ‌است.
گروه‌هاي قيمتي اين ارزيابي عبارتند از، خودروهاي زير 10 ميليون، 10 تا 20 ميليون، 20 تا 30 ميليون، 30 تا 40 ميليون، 40 تا 50 ميليون و بالاي 50 ميليون تومان.
يک چيني در صدر
ابتدا از گروه زير 10 ميليون‌ها شروع کنيم، گروهي که MVM مدل 110 در حضور پرايدها و روآ، بيشترين رضايت را در بين مشتريان کسب کرده است. اين خودرو چيني که در شرکت خصوصي «مديران خودرو» به مونتاژ مي‌رسد، 685 امتياز به‌دست آورده و بدين ترتيب رضايتمندترين خودرو زير 10 ميليون تومان کشور شده است.
اين لقب در شرايطي به MVM رسيده که تيراژ و سهم بازار آن به هيچ وجه قابل مقايسه با پرايد و روآ نيست.
پس از اين خودرو چيني، سايپا 111 يا همان پرايد‌هاچ بک، با 609 امتياز در رده دوم جاي گرفته و جايگاه سوم نيز به محصول ايران خودرو، پژو روآ با دو امتياز کمتر، رسيده است. سايپا 132 و سايپا 141 نيز با کسب امتياز مشترک 596 ، جايگاه‌هاي چهارم و پنجم را به خود اختصاص داده‌اند.
اين در شرايطي است که پرايد صبا با وجود کيفيت بهتر نسبت به هم خانواده‌هاي خود ، آخرين عضو گروه يک به شمار رفته و کمترين رضايت را بين خودروهاي زير 10 ميليون تومان نصيب خود کرده است. اين خودرو همچنين بيشترين تيراژ را بين اعضاي گروه يک دارد.
سبقت 206 صندوق دار از ...
اگرچه اوايل عرضه پژو 206 صندوق دار به بازار، اين خودرو با استقبال چنداني روبه‌رو نشد، اما هم اکنون طبق اعلام شرکت بازرسي، با 730 امتياز پر رضايت ترين عضو گروه دوم شده است. اين در شرايطي است که مدل‌هاچ بک 206 ، 709 امتياز به دست آورده و ششمين عضو گروه دوم محسوب مي‌شود. جايگاه دوم اين گروه را نيز «پژو 207 آي» با 726 امتياز ، تصاحب کرده و رده سوم را هم يک مونتاژي بخش خصوصي به نام هيوندايي ورنا با يک امتياز کمتر، در اختيار دارد.
يکي از نکات مهم ديگر گروه دو، تکرار تفاوت‌هاي تندر-90 است، به نحوي که تندر پارس خودرو با کسب 714 امتياز ، در رده چهارم نشسته، اما همتاي ايران خودرويي آن، با چهار امتياز کمتر، پنجمين خودرو در اين گروه شده است.
تندرهاي توليد داخل علاوه بر مورد مذکور، در سطح کيفي و قيمت بازار نيز با يکديگر متفاوت هستند.
اما گروه دوم، ميهمانان ديگري نيز از جمله سورن، سمند LX، چري و ريو نيز دارد. در اين بين، سورن با 689 امتياز عضو هفتم گروه به شمار مي‌رود و ريو نيز با شش امتياز کمتر، رده بعد را به خود اختصاص داده است. همچنين LX با 664 امتياز در رده نهم جاي گرفته و چري و ليفان نيز به ترتيب با 653 و 645 امتياز ، دهمين و يازدهمين اعضاي گروه دو به حساب مي‌آيند.
اين موضوع در شرايطي است که پژوپارس و 405 به عنوان دو خودرو پرتيراژ و پرفروش کشور، کمترين رضايت را بين اعضاي گروه دوم به دست آورده‌اند. پارس، 632 امتياز دارد و پژو 405 نيز 629 امتياز کسب کرده است.
20 تا 30 ميليوني‌ها
اما نگاهي به گروه سوم بيندازيم، گروهي که به 20 تا 30 ميليوني‌ها مربوط و تنها سه عضو به نام‌هاي مگان ، آوانته و زانتيا دارد. در اين بين ، مگان 1600 سي سي با 755 امتياز اول است و هيونداي آوانته نيز که محصول بخش خصوصي به شمار مي‌رود، با 737 امتياز جايگاه دوم را در اختيار دارد. همچنين زانتيا که ديگر در سايپا به توليد نمي‌رسد، با 721 امتياز کم رضايت‌ترين عضو اين گروه است.
30 تا 40 ميليوني‌ها
در گروه چهارم که به خودروهاي 30 تا 40 ميليوني کشور اختصاص يافته، سراتو جديد با 826 امتياز ، اول است و MG نيز جايگاه دوم را در اختيار دارد. کيا اسپورتيج و هيوندايي I30 نيز به ترتيب با 782 و 777 امتياز رده‌هاي سوم و چهارم را در اختيار گرفته اند. هر چهار خودرو موردنظر ، وارداتي به حساب مي‌آيند و اين در شرايطي است که پشت سر آنها يک مونتاژي به نام ماکسيما قرار دارد و دقيقا، هم امتياز با I30 است. مزدا3 قديمي نيز با يک امتياز کمتر، ششم شده و مگان 2000 سي سي هم با 769 امتياز هفتمين خودرو پررضايت گروه مورد بررسي محسوب مي‌شود.
در دو رده انتهايي اين گروه نيز، دو شاسي بلند به نام‌هاي ويتارا و رونيز، جا خوش کرده‌اند. ويتارا که در ايران خودرو خراسان به مونتاژ مي‌رسد، 754 امتياز دارد و رونيز هم 690 امتياز کسب کرده و آخرين عضو گروه چهار شده است. اين خودرو ظاهرا ديگر در پارس خودرو به مونتاژ نمي رسد.
40 تا 50 ميليوني‌ها
سوناتا، توسان، مزدا3 جديد و اپتيما چهار عضو گروه پنجم محسوب مي‌شوند و در اين بين ، سوناتا توانسته بيشترين رضايت را ميان مشتريان کسب کند. اين خودرو وارداتي ، 825 امتياز دارد. پشت سر سوناتا، با يک هموطن شاسي بلند آن روبه رو مي‌شويم. توسان نيز که وارداتي به حساب مي‌آيد ، 796 امتياز کسب کرده است. مزدا3 جديد هم با دو امتياز کمتر ، در رده سوم گروه 40 تا 50 ميليوني‌ها قرار گرفته و کيا اپتيما نيز با 782 امتياز، کمترين رضايت را ميان مشتريان اين گروه به دست آورده است.
گروه لوکس‌ها
اما به سراغ آخرين گروه ، که به خودروهاي بالاي 50 ميليون تومان اختصاص دارد ، برويم.
صدرنشين اين گروه ، بي ام و X3 است که 851 امتياز دارد و بالاتر از جنسيس و آزرا که به طور مشترک 847 امتياز کسب کرده‌اند، ايستاده است. اين در شرايطي است که مدل X6 بي‌ام‌و، 840 امتياز دارد و عضو چهارم گروه به شمار مي‌رود. پس از اين خودرو، با يک شاسي بلند مونتاژي به نام نيسان تينا روبه‌رو مي‌شويم ، که 833 امتياز کسب کرده است. پارس خودرو در نيمه دوم امسال، مونتاژ تينا را آغاز کرد ، بنابراين تيناهاي مورد ارزيابي شرکت بازرسي، به مدل‌هاي وارداتي اين خودرو مربوط مي‌شوند. پشت سر تينا، کيا موهاوي با 829 امتياز قرار گرفته و پس از اين خودرو نيز، سورنتو جايگاه هفتم را در اختيار دارد.
سانتافه، IX55 و جنسيس کوپه هم به عنوان سه محصول وارداتي از هيوندايي ، به ترتيب با 814، 809 و 808 امتياز، در رده‌هاي هشتم تا دهم جاي گرفته‌اند. نيسان قشقايي نيز که ماجرايي شبيه تينا دارد، 806 امتياز به دست آورده و عضو يازدهم گروه بالاي 50 ميليوني‌ها شده است.
همچنين پژو 407 که ايران خودرو نمايندگي مستقيم واردات آن را بر عهده دارد، با 796 امتياز، کمترين رضايت را در بين خودروهاي گروه آخر دارا است.

نظرات

نظر دهید

نظر خود را در مورد این مطلب بگذارید .